Meditation Videos
Meditation Music
Časté otázky
Rôzne lekcie meditácie online
Back
Next
                  Joga a meditácia
Vitajte  
na našich stránkach
Posiľnenie kontaktu so Zemou
, odbúranie stresu:

Je veľmi dobré sedieť vonku na zemi, na tráve alebo vo vnútri pri meditácii na podlahe. Zem má veľkú gravitačnú a očistnú silu a pomáha nám čistiť si prvú čakru - Muladháru, na ktorú zem obzvlášť priaznivo vplýva.

Ako zlepšiť pozornosť
a schopnosť sústrediť sa + zmiernenie prílišnej aktivity a únavy:

Vonku je veľmi priaznivé pozerať viac na zem, na kvety, deti alebo na oblohu.
Keď cítime, že sme unavení alebo príliš aktívni alebo hyperaktívni, veľmi pomáha dať si na našu pečeň ľad na 15 minút (ľad si môžeme pripraviť tak, že do prázdnej plastovej nádoby od šampónu alebo sprchového gélu si dáme vodu a dáme to zamrznúť do mrazničky. Tento ľad si môžeme potom prikladať na oblasť našej pečene na pravú stranu, na pravú stranu nášho brucha).

Ako vyriešiť väcšinu našich problémov
:

Väčšina našich problémov sa vyrieši tým, že si každý večer urobíme kúpeľ nôh (footsoak). Naša učiteľka Šrí Matadži hovorí, že tým, že si urobíme každý večer kúpeľ nôh, odíde 75% našich problémov. Pretože väcšinou nás trápi rodina, deti, zamestnanie, peniaze, bývanie a pod. Všetky tieto problémy  a myšlienky, ktorými sa zaoberáme súvisia s týmito problémami, ktoré sú ovplyvnené najviac prvými tromi čakrami a práve prvé tri čakry sa najviac čistia cez kúpeľ nôh (footsoak). Návod ako si ho urobiť nájdete v časti "Pokračujeme v meditácii" a v podsekcii "Techniky na čistenie čakier" aj spolu s krátkym videom a návodom, ako si ho urobiť. Kúpeľ nôh je treba si robiť pravidelne každý večer, ak máme taký pocit, môžeme si ho aj zopakovať viackrát po sebe.

Ochrana vždy a všade
:

Stálu ochranu máme, keď si urobíme ochranný energetický obal nazývaný „bandhan“ ráno, keď vstaneme, odchádzame z domu alebo sa vraciame domov, kedykoľvek... Návod, ako si urobiť bandhan ti ponúkame v sekcii "Pokračujeme v meditácii" - vysvetlujeme ho vo videu "Ako si urobiť ochranný energetický obal - bandhan".

Posilnenie, liečenie krčnej čakry:
Nazývame ju Višudhi čakra - stará sa spolu s pravou srdcovou čakrou o naše oči, uši, nos, ústa, krk a ramená, hrdlo, dýchacie cesty, tvár a hlavu. Nasledujúce rady až po hlavu a ramená sa týkajú liečenia práve tejto čakry. Táto čakra nám umožnuje aj cítiť vibrácie, pretože spája naše ramená a ruky s ostatnými časťami tela.


Oči:
Keď sú oči unavené nadmerným čítaním, učením sa, pozeraním sa na nepriaznivé veci, dajte si pred spaním na spodné viecka nitrandžan alebo kadžal (píše sa kajal) - dostatať ich kúpiť v indických predajniach.
Ďalej sa doporučuje:
-natrieť pod nos malé množstvo tigrieho balzamu
-na dolné viečka natrieť trochu medu
-všeobecne je priaznivé pozorovanie oblohy, zelenej trávy alebo zeme

Uši:
Nakvapkajte si do uší prvosienkový olej.
Zmiešajte cesnak s olivovým olejom, zmes trochu zahrejte, namočte do nej vatu a na noc si ju dajte do uší.

Nos:
Denne si nakvapkajte do nosa ghí (môžeme pridať aj trochu gáfru). Ghí si vyrobíme tak, že maslo dáme rozpustiť do vodného kúpela alebo nad parou - t.j. maslo dáme do menšieho hrnca, ktorý dáme do väcšieho hrnca s vriacou vodou. Keď je maslo rozpustené, opatrne odoberáme penu, ktorá sa vytvorí na vrchu. Tá zlatožltá tekutina v strede je ghí - čisté maslo. Keď všetku penu odoberieme, opatrne odoberieme s naberačkou zlatožltú tekutinu - ghí do inej nádoby. Naspodu zostáva mliečna zrazenina - ghí odoberáme opatrne, aby sme nenabrali aj túto mliečnu zrazeninu.
Ghí sa používa v Indii aj na varenie, dá sa tiež už hotové kúpiť v indických predajniach.
Dávajte si pod nos tigriu masť.
Voňajte kvety, čistí to šiestu čakru - tretie oko.

Ústa:
Starajte sa o svoje zuby, čistite si ich najmenej dvakrát denne. Používajte mäkkú kefku a kvalitnú zubnú pastu.
Prstom si masírujte dasná olejom so solou. Veľmi tvrdá potrava nie je pre zuby vhodná. Nedovolte, aby vám čokoľvek zostalo medzi zubami.
Čistite si povrch jazyka.


Krk a ramená:
Masírujte denne olejom (akýmkoľvek s obsahom vitamínov). Potom sa prikryte šálom alebo šatkou. Olej odstráni napätie a prospieva pokožke.
Masírujte krk, prsia a ramená tigrou mastou, čínskym balzamom alebo použite Vick Vapo Rub. Potom sa prikryte a nechodte do zimy.

Hrdlo:
Kloktajte teplou slanou vodou alebo šalviovým čajom dvakrát denne.
Jedzte med, pomáha to pri tažkých problémoch.
Žuvajte surový „pendrek“.
Rozpustte trochu čistého masla - ghí v teplej vode a vypite to.
Zmiešajte kurkumu s čiernym korením a ghí a zjedzte to.
Nechajte rozplynút malý kúsok masla na jazyku.

Dýchacie cesty:
Inhalujte paru z praženej cibule.
Pražené cibuľové šupky si položte na 15 minút na dutiny.
Dajte tigriu masť alebo čínsky balzam do horúcej vody a inhalujte.
Spalujte adžvan na samovznetlivých uhlíkoch a inhalujte dym (adžvan dhuni).

Tvár a hlava:
Dutiny, krk, šiju a ramená masírujte olivovým olejom, najmä ak tam cítite bolesť.
Masírujte prstami hlavu tak, že pohybujete skalpom. Raz do týždna si masírujte hlavu kokosovým alebo mandľovým olejom, spite s olejom vo vlasoch a umyte ich až ráno (kokosový olej je dostať kúpiť v indických predajniach).
Masírujte si kožu na hlave, hlavne na určitých bodoch, kde sú čakry zastúpené na hlave (vid obr.dolu), pretože takto tiež môžme aktivovat činnosť čakier.(pozíciu čakier na tele viď nižšie)
Copyright 2014 Jogameditacia.sk
žiadna reprodukcia textu bez súhlasu autorov